Rozhovor s členom - Jozef Donoval

Rozhovor s členom - Jozef Donoval

Meno: Jozef Donoval

Vozidlo: BMW Z3, 2.8i, 1999

1. Aký je tvoj príbeh? Odkedy vlastníš Z3, a ako si sa k nej dostal? Chcel si cielene práve toto auto, a ak áno, čím ťa zaujalo?

Takže, môj príbeh by som začal slovami, neznášam baworáky. Nemal som ich vtedy rád, hlavne tie staré werkle, lebo lietali ako šialení a nevedeli sa na cestách správať.

Môj kamarát stále sníval o BMW Z3, nič mi to vtedy nehovorilo, čiže som to ani nejak nevyhľadával ani som nemal záujem hľadať niečo také pre seba na vozenie.

Písal sa rok 2012, bol krásny august a sedel som s ocinom na káve, kde zhodou náhod bol aj môj kamarát a veľký autíčkar a moderátor DJ Atti. Bol tam na krásnej čiernej Z3, a zo srandy som sa spýtal, za koľko je na predaj Zetko. Hovorí: Jožko, pre teba cena 5200€ bez kolies (boli tam OZ 3-dielne disky a vtedy mi bola prehnaná cena za ne 1000€). Ja som tam bol na Lade 1200, ktorú môj ocino z duše neznášal od momentu ako som ju doniesol domov.

Ocino hneď povedal, predaj rýchlo Žigulák a požičiam ti na Zetko. Môžeš mať krásne BMWčko, ale Žiges hneď predáš. Po 3-minútovom rozmýšľaní a dopití kávy si hovorím, že bol by som sprostý, keby si toto nechám vyfúknuť. Na Z3 už vážny záujemca bol, len potreboval zistiť, či sa doňho vojdu golfové palice, čiže ja som sa ako kupec len tak priplichtil, takže hovorím si, idem do toho. Žigesa som hneď predal ocinovmu kamarátovi, ktorý sedel vedľa nás za 150€. Na Z3 sme sa dohodli, že auto zoberiem po obede a vezmeme aj hardtop.

Ani som ho nepozrel poriadne, ani som si doňho nesadol, ani sa nepreviezol, proste to auto som kúpil naslepo. Potom som až zistil, keď sme prišli poň, že Z3 má len 2 sedačky :)

Ale bola to paráda to áno, prvýkrát auto bez strechy, objem 2.0i, radový 6-valec, to bolo niečo úžasné. Už teraz-manželke Zdenke som samozrejme nič nepovedal, lebo som presne vedel ako by to dopadlo a zrejme to viete všetci. Po príchode domov sa Zdenka zrovna fotila takže som dofrčal domov vo veľkom štýle... Láska pozri čo som kúpil !! Už si presne nepamätám jej reakciu no nasledovala týždňová hra ako dlho sa vydrží so mnou nerozprávať. Ked' sa ľady prelomili, prešlo to do štádia, že nám už nestačí len jedno Z3, ale aj Zdenka chce mať svoje Z3, lebo Jožko bol lakomý a veľmi jej ho požičiavať nechcel.

Rok po mojom skvelom nákupe sme našli druhého člena rodiny. Bolo to BMW Z3 1.8i v krasnej zelenej Boston Green farbe. Od roku 2013 sme už brázdili zrazy a akcie stále spolu a veľa ludí nás aj registrovalo ako párik, bolo to veľmi pekné..

2. Aký motor sa nachádza pod kapotou tvojej Z3?

Ako som písal vyššie v mojej Z3 bol motor 2.0i double vanos s výkonom 110kw a je to facelift rok 1999. Neskôr ma samorejme výkon omrzel a chcel som auto predať, ale dnes som rád, že sa tak nestalo. Kamarát ma nahovoril na swap a začalo sa hľadanie motora 2.8i double vanos s výkonom 142kw. Hovorím si, to bude raketa oproti terajšiemu výkonu a tak to aj bolo. Je to teraz svižnejšie a kto ho má, potvrdí, ako pekne ide ten motor. Z hľadiska hodnoty to má možno teraz nižšiu cenu, no veľmi na výber som nemal, ak som chcel mať to isté auto, ale väčší výkon.

3. Čím je tvoje auto špecifické, nejaké úpravy? 

Čo sa týka úprav samozrejme od série je swap motora, aktuálne polep Sheriffa, rozšírené zadné blatníky, aby som tam napchal 10.5J disky s ET 12, k tomu je upravený aj zadný nárazník a samozrejme štelovací podvozok. Na zadnej náprave mám momentálne struny z BMW e30 ktore sú o cca 1 cm nižšie ako tie na Z3. Na aute mám podsvietenie pretože v dnešnej dobe je to opäť cool a výfuk mám hand made - ja. Zadný tlmič off a nerezové koncovky zaručujú krásny zvuk. Nesmiem zabudnúť na drevený volant ktorý som dostal na narodeniny od mojej úžasnej manželky Zdenky.

4. Ako často s autom jazdíš?

Na Zetku najazdím málo, väčšinou len tie zrazy alebo stretnutia a sem tam do mesta. Zle sa jazdí, keď musím kontrolovať každú nerovnosť na ceste ktorých je u nás na SK požehnane. Naposledy som si Zetko do BA ťahal na vozíku pre istotu. Bratislava je pre mňa naozaj véľmi veľká nálož nervov a stresu. Mohli ste to vidiet naživo ako spopod mňa lietali iskry.

5. Čo momentálne zhánaš na auto? výbava, diely, kolesá, atď 

Čo sa týka nejakých dielov, u mňa je to momentálne prestreknutie diskov do inej farby na túto sezónu a neskôr rožšírenie zadných blatníkov, upraviť kapotu aby vošli širšie disky a vyrobiť novú spodnú výstuhu pod vaňou lebo je už celkom ošúchaná

Toto je môj, alebo náš príbeh, ktorý zdieľame spolu so Zdenkou. Týmto by som jej chcel verejne poďakovať za to, že vždy stojí pri mne, vždy ma podporuje vo všetkom čo robím, pretože nebyť jej, tak by nebola ani jedna naša Z3 a nikdy by nebol ani Sheriff

S pozdravom

Jožo Sheriff Donoval